Kurucularımız

Sn. Adem KANER 

5 Şubat 1924’te Cihangir’de dünyaya geldi. Dört kardeşin ikincisi olan Adem Bey, henüz ilkokul sıralarında iken at arabası ile taşımacılık yapan babası Ahmet Bey’e yardım ederek ticarete olan yatkınlığını geliştirmeye başladı. Ortaokula başladıktan sonra babaya yardım ve okul zor gelmeye başladı ve orta 3’te okulu terk etti.

Kota ile ithal edilen iplik satın alarak köylerde kumaş dokuttu ve bunları kurulan pazarlarda okka ile satarak ticaret hayatına başladı. Böylece, bugünlere gelmiş KANER Grup’un ilk temellerini atmış oldu.

1948 yılında Destine Hanım ile hayatını birleştiren Adem Bey’in, bu evlilikten bir oğlu bir de kızı olmuştur. Ağabey Adem, kardeşlerin en küçüğü olan Vedat Bey’i lise öğrenimini tamamlayınca Adem A. Kaner Ltd’e ortak yaptı. Şirketin adını da Adem A. Kaner ve Kardeşi Ltd olarak değiştirdi.

Tüccarlığın yanında, emlak işlerinden de çok iyi anlayan Adem Bey, ticari kazancına katkı koymayı toprağa yatırım yaparak sağlayabilmiştir.

1975 yılında vefat eden Adem Bey, yaşadığı sürece çalışmayı hayat tarzı olarak benimsedi ve her zaman tüm ailesi için iyi bir aile reisi olmayı da başardı.

Sn. Vedat KANER

17 Haziran 1937’de Abahor’da, bugünkü ismi ile Cihangir’de doğmuş olup çocukluğu ve gençliği Lefkoşa’da, Yenicami Mahallesi’nde geçti. Lefkoşa Türk Lisesi’nden mezun olan Vedat Bey, 1959 Şubat’ında Emine Hanım ile hayatını birleştirmiş ve 22 senelik evlilik hayatlarında Güliz, İrfan, Kaan ve Serhan adında dört çocukları olmuştur.
Vedat Bey, küçük yaşlarda ağabeyine yardım ederek iş hayatına ilk adımını atmıştır. İki kardeşin ticari faaliyetleri; ipliğin karne ile dağıtıldığı yokluk yıllarında, bir bisiklet üzerinde zorlukla elde ettikleri iplikleri, köylerde dokutmaları ile başlamıştır. Dokunmuş çarşaf ve çeşitli kumaşları, o günlerde kurulan pazarlarda sattılar. İplikle başlayan ticari faaliyetlerine kadın kumaşı, döşemelik, halı ve perde ticareti ile devam etmişlerdir.

Çalışma hayatında birbirlerine olan güvenleri, saygıları, sevgileri, sahip oldukları güçlü aile bağları ve değerleri yanı sıra çalışma azimleri ile bugünkü Kaner Şirketler Grubu’nun temellerini oluşturmuşlardır.

Vedat Kaner, disiplinli ve sert görünümlü yapısına rağmen, özünde şefkat ve sevgi dolu bir insandır. Yoğun iş temposuna rağmen eşine, çocuklarına ve tüm ailesine zaman ayırmaya önem veren örnek bir eş, baba ve aile büyüğü olmuştur.

Güçsüzün yanında yer almaktan vazgeçmeyen adil yapısı, ülkesine ve onun kalkınmasına gönül vermiş sürekli enerjik, başarılı, ileri görüşlü bir işadamı kimliği, yaşam felsefesi ve sahip olduğu değerleri ile tüm aile, çevre ve yakınlarının lideri olmuştur.

Ailesinin kalbinde lider olmaya devam eden Vedat KANER’in vizyonu ve ışığı bugünkü KANER Şirketler Grubu’nu aydınlatmaya devam etmektedir.