Kaner Group

Vizyon, Misyon, Değerler

Vizyonumuz

“Kurumsal aile yapısı ile sürekli gelişen bir dünya şirketi olmak.”

Misyonumuz

“Gücünü çalışanlarından alan, girişimci ve yenilikçi anlayışla değişimi yönetebilen, müşteri memnuniyeti odaklı, kaliteli hizmet ve ürün sunan, sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirerek, faaliyet gösterdiği ülke ekonomilerine katkıda bulunan, kurucularının değerleri ışığında gelecek kuşaklara değerler kazandıran, sosyal sorumluluk bilincine sahip, saygın, güvenilir ve alanında lider bir kurum olmaktır.”

Değerlerimiz

 • Dürüstlüğe ve güvene dayalı işbirliği
 • Çalışmak, öğrenmek, öğretmek
 • Demokratik ve katılımcı yönetim
 • En önemli kaynağımızın çalışanlarımızın olması
 • Güler yüzlülük ve samimiyet
 • Yenilikçi, çağdaş ve öncü olmak, Girişimcilik
 • Toplum ve aile değerlerine bağlılık
 • Etik değerlerden taviz vermeyen kurum kültürü

Kurucularımız

Sn. Adem KANER 

5 Şubat 1924’te Cihangir’de dünyaya geldi. Dört kardeşin ikincisi olan Adem Bey, henüz ilkokul sıralarında iken at arabası ile taşımacılık yapan babası Ahmet Bey’e yardım ederek ticarete olan yatkınlığını geliştirmeye başladı. Ortaokula başladıktan sonra babaya yardım ve okul zor gelmeye başladı ve orta 3’te okulu terk etti.

Kota ile ithal edilen iplik satın alarak köylerde kumaş dokuttu ve bunları kurulan pazarlarda okka ile satarak ticaret hayatına başladı. Böylece, bugünlere gelmiş KANER Grup’un ilk temellerini atmış oldu.

1948 yılında Destine Hanım ile hayatını birleştiren Adem Bey’in, bu evlilikten bir oğlu bir de kızı olmuştur. Ağabey Adem, kardeşlerin en küçüğü olan Vedat Bey’i lise öğrenimini tamamlayınca Adem A. Kaner Ltd’e ortak yaptı. Şirketin adını da Adem A. Kaner ve Kardeşi Ltd olarak değiştirdi.

Tüccarlığın yanında, emlak işlerinden de çok iyi anlayan Adem Bey, ticari kazancına katkı koymayı toprağa yatırım yaparak sağlayabilmiştir.

1975 yılında vefat eden Adem Bey, yaşadığı sürece çalışmayı hayat tarzı olarak benimsedi ve her zaman tüm ailesi için iyi bir aile reisi olmayı da başardı.

Sn. Vedat KANER

17 Haziran 1937’de Abahor’da, bugünkü ismi ile Cihangir’de doğmuş olup çocukluğu ve gençliği Lefkoşa’da, Yenicami Mahallesi’nde geçti. Lefkoşa Türk Lisesi’nden mezun olan Vedat Bey, 1959 Şubat’ında Emine Hanım ile hayatını birleştirmiş ve 22 senelik evlilik hayatlarında Güliz, İrfan, Kaan ve Serhan adında dört çocukları olmuştur.
Vedat Bey, küçük yaşlarda ağabeyine yardım ederek iş hayatına ilk adımını atmıştır. İki kardeşin ticari faaliyetleri; ipliğin karne ile dağıtıldığı yokluk yıllarında, bir bisiklet üzerinde zorlukla elde ettikleri iplikleri, köylerde dokutmaları ile başlamıştır. Dokunmuş çarşaf ve çeşitli kumaşları, o günlerde kurulan pazarlarda sattılar. İplikle başlayan ticari faaliyetlerine kadın kumaşı, döşemelik, halı ve perde ticareti ile devam etmişlerdir.

Çalışma hayatında birbirlerine olan güvenleri, saygıları, sevgileri, sahip oldukları güçlü aile bağları ve değerleri yanı sıra çalışma azimleri ile bugünkü Kaner Şirketler Grubu’nun temellerini oluşturmuşlardır.

Vedat Kaner, disiplinli ve sert görünümlü yapısına rağmen, özünde şefkat ve sevgi dolu bir insandır. Yoğun iş temposuna rağmen eşine, çocuklarına ve tüm ailesine zaman ayırmaya önem veren örnek bir eş, baba ve aile büyüğü olmuştur.

Güçsüzün yanında yer almaktan vazgeçmeyen adil yapısı, ülkesine ve onun kalkınmasına gönül vermiş sürekli enerjik, başarılı, ileri görüşlü bir işadamı kimliği, yaşam felsefesi ve sahip olduğu değerleri ile tüm aile, çevre ve yakınlarının lideri olmuştur.

Ailesinin kalbinde lider olmaya devam eden Vedat KANER’in vizyonu ve ışığı bugünkü KANER Şirketler Grubu’nu aydınlatmaya devam etmektedir.


Tarihçemiz

1942 yılında Adem Bey ve Vedat Bey tarafından Kıbrıs’ta bir bisiklet üzerinde başlatılan ticari girişimler, iki kardeşin ortaklığında kurulan şirketle gelişmiş, daha sonra ikinci kuşağın yönetiminde “KANER Şirketler Grubu” olarak bugünlere gelmiştir.

Aile değerlerini korumaya özel önem veren ikinci kuşak yöneticileri, şirkete kattıkları vizyon ve profesyonel yönetim anlayışı ile kurucularının başlattığı faaliyetleri daha da geliştirerek, devraldıkları “KANER” bayrağını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırlarını aşan boyutlara taşımışlardır.

İpliğin karne ile dağıtıldığı yokluk yıllarında, zorlukla elde edebildikleri iplikleri köylerde çarşaf dokutmaları ile başlayan ilk ticari faaliyetleri, kadın kumaşı, döşemelik, perde ve halı ticareti ile devam etmiştir. İki kardeşin birlikte verdikleri uğraşlarla 1950’li yıllar ve sonrasında kadın kumaşları ağırlıkta olmak üzere “okkacılık” denilen ve okka ile satılan kumaş faaliyetlerine mağazacılıkla devam etmişlerdir. Kurucu KANER Kardeşlerin el birliği ile geliştirdikleri faaliyetler, eşlerinin de destek ve katkıları ile aile şirketi boyutuna taşınmıştır.

Çeşitli bölgelerde açtıkları mağazalara ilaveten 1973 Ağustos’unda Ada’nın çok katlı, en büyük satış mağazasını Lefkoşa’da açarak, bir “ilk”e imza atmışlardır. Büyük mağazacılık işletmesini, o dönemdeki birçok önemli marka çeşidine ait temsilcilikleri ile zenginleştirmişlerdir. Çeşitli alanlardaki temsilcilikleri; Wolsey (kadın & erkek giyim, iç giyim), St. Michael (iç giyim), deri, kürk, Van Heusen (gömlek), Atalar Konfeksiyon, Levis, Dormeuil – Hield (kadın, erkek İngiliz kumaşları), Pierre Cardin (kemer, kravat), LC Waikiki (çocuk giyim), Avrupa menşeli oyuncaklar, Elizabet Arden, Brut, Charlie, Chanel, Revlon parfümleri, Çekoslovak Kristal Avize, Payrex, Oniks, Arccopal (zücaciye), İspanyol döşemelik ve perdelik kumaşlar, birçok mefruşat ürünü, Samur Halıları, Belçika üretimi Halı & halıflex, B.M.K. (İngiliz Halı & keçe) ve Mazda arabalardır. Ayrıca kendi üretimleri olan “Diplomat” marka gömlek ve pijama satışını da gerçekleştirmişlerdir.

1974 Sonrası

1974 Harekâtı sonrasında sahip olduğu Phillip Morris, John Walker & Sons ve Rothmans International markalarının temsil hakkına ilaveten Duty Free lisansı almış ve 1975 yılında Duty Free mağazacılığı alanına adım atmıştır. 1976 yılında ise KANER Duty Free operasyonu çalışmalarının yanı sıra, Kuzey Kıbrıs iç pazarına yönelik satış & dağıtım ağını kurarak faaliyetlerine başlamıştır.

1992 yılında KANER Gıda Ltd Şti’ni kurarak gıda ürünlerinin ithalat ve dağıtım faaliyetlerine başlamış, 2003 yılında şirket faaliyetlerine Efes Pilsen dağıtımının dâhil edilmesi ile dağıtım organizasyonunu farklı boyutlara taşımıştır. 1996 yılında, Kıbrıs’ta yeni bir girişim olarak PC Marketi kurarak HP ve Compaq temsilcilikleri ile bilgi teknolojileri dalında da faaliyetlerde bulunmuştur.

KANER Dış Ticaret Kuruluş Tarihi

1996 yılında Türkiye’de girişimler başlatılmış, özellikle Türkiye’deki Duty Free alanına odaklanılmış ve ünlü puro markalarının dağıtımı üstlenilmiştir. Birçok ünlü puro markası ve pipo tütününün yanı sıra Davidoff ve Rizla markalarının da aralarında bulunduğu Imperial Tobacco markaları ile ilgili faaliyetler için Mersin Serbest Bölge’de ve İstanbul’da şirketler kurarak satışta daha etkili olmayı başarmıştır.

1999 yılında ise Türkiye iç pazarında Rizla kâğıt ve tüplerinin dağıtımına başlamış ancak değişen tütün ürünleri yasası ile ürünlerinin dağıtımı 2006 yılında sonra erdirilmiştir.

Günümüzde KANER

 • 2001 yılında KKTcell ile anlaşma yaparak mevcut dağıtım kanalları üzerinden hazır kart dağıtım ve abonelik servis merkezi açılışını gerçekleştirmiştir.
 • 2003 – 2005 yılında inşaat sektöründe yeniden faaliyetlerde bulunan KANER Grup, Kuzey Kıbrıs’ta lüks villa inşaat ve pazarlamasına gerçekleştirmiştir.
 • 2006 yılında ise marka çeşitliliğini Mey İçki Sanayi ve Ticaret A.Ş. portföyündeki ürünlerle genişletmiş ve ürün gamına Yeni Rakı, Tekirdağ Rakı gibi ürünleri de eklemiştir.Ayrıca puro portföyü genişletilerek dünyaca bilinen el sarımı puroları Kuzey Kıbrıs ve Türkiye piyasasına sunmuştur. Küba’da bulunan Habanos S.A. firmasından, Dominik Cumhuriyeti’ndeki Tabacalera De Garcia fabrikasından Altadis USA ve Davidoff puroları için tüm dağıtım kanallarına mal temin etme hakkını elde etmiştir.  2006 yılının sonunda, KTTE ürünlerinin tüm Kuzey Kıbrıs’taki iç pazar, duty free ve askerî kanallarına satışını gerçekleştirmiştir. 
 • 2007 yılında KANER GKS Ltd, Gloria Jean’s Coffees ile 10 yıllık Master Franchise anlaşması imzalamıştır. Söz konusu yeni girişim kapsamında, Kuzey Kıbrıs’ta açmayı hedeflediği 7 mağaza ile önemli bir Kahve markasında mağazalar zinciri uygulamasına başlamıştır. Yapılan anlaşma ile Kuzey Kıbrıs ekonomisi için ulusal anlamda bir “ilk” i gerçekleştirmenin ve ekonomik ambargolara rağmen başarmış olmanın onuru yaşanmış ayrıca Kuzey Kıbrıs için toplumsal bir olaya imza atılmıştır.
 • 2008 yılında P&G Pet Care Division ile yapılan özel bir anlaşma çerçevesinde, Kuzey Kıbrıs’ta özel kanallara yönelik Eukanuba ve Iams ürünlerinin ithalat ve dağıtımını üstlenmiştir. Devam eden yılda, Eukanuba ve Iams ürünlerinin Türkiye Dağıtım anlaşmasını imzalayarak Türkiye’de de P&G Pet Care Division’ın tek ithalatçı ve dağıtımcısı olmuştur.
 • 2010 yılında KKTCell iş birliğini, dağıtım merkezi yapılandırması ve KİM mağaza açılışı ile genişletmiştir. 
 • 2012 yılının ilk çeyreğinde, Dünyanın en değerli markası olarak kabul edilen Coca-Cola  firması ile yapılan anlaşma çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti temsilciliği alındı. KANER Grup, genişleyen dağıtım ağı ve ürün yelpazesi ile birlikte artan iş hacmi ve faaliyetlerini tek noktada birleştirme kararı aldı. Bu karar doğrultusunda 20 dönümlük arazi satın alarak gelecek 50 yılın en büyük projesi olan, Lojistik Merkezi yatırımını başlattı.
 • 2012 yılının 2. Yarısında ise, KANER, Dünya’nın bir numaralı pizza markası olan Domino’s ile anlaşma yaparak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne,  kendi adı ile faaliyet gösteren  ilk fast- food  zincirini kazandırmış oldu. 
 • 2013 yılında ise, ilk Domino’s mağazası Lefkoşa’da açılmış ve mağaza sayısının 5 yıl içerisinde 5’e ulaşması hedeflenmektedir. 2013 Ercan Havalimanı’nın özelleştirmesi ihalesini kazanan Taş Yapı AŞ. (T&T Havalimanı İşletmeleri) ile 25 yıllığına Ercan Havaalanı’nda Duty Free ve Gloria Jeans Coffees işletmeciliğini almıştır.

Kaner Şirketler Grubu,KKTC’ de ve Türkiye’de devam eden faaliyetlerini Ortaköy merkez binası ve diğer dağıtım lojistik merkezleri ile 450 çalışan araç filosu ile ulaşarak kktc ekonomisine en kaliteli ürün ve servis verecek hizmet etmektedir.

KANER Grup, 70 yılı aşkın süre, Lefkoşa’da Arasta ve Sarayönü’nde faaliyetlerine devam etmiştir. Sarayönü’ndeki aileden kalan binaya ilave edilen ek yaptırımlarla sahip olduğu binanın 2000 m2lik alanını 23 yıl boyunca şirket merkezi olarak değerlendirmiştir. 7 Eylül 2007 ‘de KANER Şirketler Grubu Merkezi, Ortaköy’e taşınmıştır. KANER Grup; günümüzde 200ü aşkın personeli, 80i aşkın araç filosu, dedike satış&dağıtım ekipleri ve ulaştığı ithalat hacmi ile sürekliliğini sağlam ve yenilikçi adımlarla sürdürmektedir.

KANER Şirketler Grubu, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’de devam eden ticari faaliyetlerinin gelişimine paralel olarak iç süreçlerinin de gelişimi üzerinde çalışmalar yapmış, çağdaş bilgi teknolojileri ile desteklenmesine yönelik yatırımlar gerçekleştirmiştir. Kurumsal kaynak planlama ve karar destek modellerini SAP üzerinde gerçekleştiren kurum, birden fazla ve farklı nitelikteki sistemlerle bütünlük sağlamıştır.